Okolica

Okolice Czarnej Góry

Czarna Góra (dawniej niem. Schwarzer Berg) – szczyt 1205 m n.p.m. w ramieniu Żmijowca w Masywie Śnieżnika, którego przedłużeniem jest pasmo Krowiarek (sama Czarna Góra do nich jednak nie należy – granicą między tymi pasmami jest Przełęcz Puchaczówka, położona ok. 1,5 km na północ od szczytu i blisko 350 m poniżej niego).

Północne i południowe stoki Czarnej Góry wznoszą się ponad grzbiet Żmijowca i Krowiarek na wysokość 150-300 m. Stoki wschodnie i zachodnie są znacznie dłuższe, opadając, odpowiednio, 500-700 m w dolinę Siennej i ku Rowowi Górnej Nysy.

Czarna Góra jest doskonale widoczna z niemal całej ziemi kłodzkiej jako wysoki i stromy szczyt, kontrastujący z szeroką kopułą Śnieżnika. Jest z nim często mylona, ponieważ z dna Kotliny Kłodzkiej wydaje się być od niego wyższa. Nazwa góry (dawniej niem. Schwarzer Berg) przypuszczalnie wzięła się stąd, że porośnięty lasem szczyt oglądany był zwykle od północnej, ciemnej strony.

Na północnym stoku Czarnej Góry, kilkaset metrów od szczytu, znajduje się maszt nadajnika telewizyjnego, stojący na zamkniętym terenie. Światła tego obiektu są przy bezchmurnej pogodzie widoczne z wielu kilometrów, stanowiąc dobry punkt orientacyjny. Na samym szczycie od 2001 stoi drewniana wieża widokowa, a na jej północno-wschodnim zboczu, we wsi Sienna, otwarto na początku tego wieku ośrodek narciarski o tej samej nazwie.

Przez Czarną Górę przechodzą piesze szlaki turystyczne:

  • szlak turystyczny zielony zielony, z Międzygórza do Stronia Śląskiego,
  • szlak turystyczny czerwony czerwony (Główny Szlak Sudecki) z Hali Pod Śnieżnikiem do Lądka-Zdroju.

W okolicach Czarnej Góry znajduje się wiele tras rowerowych o różnym poziomie trudności, w tym 3 trasy do kolarstwa zjazdowego. Jedna z nich zaliczana jest do najtrudniejszych w Polsce. W 2009 odbyła się tam edycja Pucharu Polski w downhillu.

Źródło: Wikipedia

Okoliczne atrakcje:

Ośrodek Narciarski Czarna Góra   -LINK-
Lądek Zdrój        -LINK-
Międzygórze       -LINK-
Jaskinia Niedźwiedzia    -LINK-
Kopalnia Uranu    -LINK-
Kopalnia Złota w Złotym Stoku   -LINK-

 

Komentowanie jest wyłączone